מה הגוף מסמן לי: מספר סימנים המצביעים על מחסור בויטמין D

ויטמין D הוא ויטמין חיוני לגופנו, הוא האחד שבונה את העצמות, מווסת את רמות הסידן והזרחן, מחזק את המערכת החיסונית ומונע מחלות זיהומיות. אנו מייצרים את הויטמין בגוף כתגובה לאור השמש. מידת החשיפה תלויה במיקום על קו הרוחב של כדור הארץ, בעונה ובשעה ביום, ולמרות שמדינת ישראל היא מדינה חמה, מחסור בויטמין D הוא נפוץ במיוחד. כיצד הגוף מאותת לנו שקיים חוסר בויטמין D - מהם הסימנים וכיצד ניתן לטפל?

לא נחשפים לשמש כבעבר

לאורך חלק ניכר מההיסטוריה האנושית, האדם הסתמך על אור השמש לצורך ביצוע מגוון פעולות יום-יומיות: לעבד את האדמה, לבנות בתים, למכור את התוצרים האישיים בשווקים ובנמלים, ובשלב מאוחר יותר - להקים מסילות רכבת ולסלול כבישים. המשמעות היא שהאדם היה מבלה את ימיו תחת כיפת השמיים וצורך כמויות נדיבות של ויטמין D שהכרחיות לשמירה על בריאותו לטווח הרחוק.

עם תחילתם של תהליכי המודרניזציה - שהעבירה את תהליכי העבודה לחללים סגורים, ועם עלייתה של המודעות לסיכונים הכרוכים בחשיפה ממושכת לאור השמש, האדם החל לבלות תחת השמש פחות ופחות, וכתוצאה מכך לצרוך כמויות של ויטמין D שאינן מספיקות וכך להגיע למצב של מחסור.

ממחקרים עולה כי מחסור בויטמין D הוא בעיה עולמית שפוגעת בכל קבוצות הגיל, וגם בישראל, מדינה שטופת שמש חלק ניכר מהאוכלוסיה סובל ממחסור, גם מבלי להיות מודע לכך. עם זאת, ישנן כמה נורות אזהרה שהגוף שלנו מפעיל ומהן ניתן להסיק שיש מחסור בויטמין D ואף לגלות את מידת חומרתו.

סימנים למחסור בויטמין D

  • עייפות כרונית - ויטמין D מסייע להזין את הגוף באנרגיה. כך שאם אתם חווים קושי מיוחד לקום בבוקר, זקוקים לעזרים חיצוניים כדי להתעורר (מספר כוסות קפה) ומרגישים תשושים ללא כל קשר לשעה ביום או למספר שעות השינה שצברתם בלילה, כנראה שכמות הויטמין בגופכם נמוכה. גורם נוסף שתורם בתחושת העייפות התמידית הוא אורח החיים המודרני, שכולל חשיפה מינימלית לאור השמש (מרכיב חיוני לתחושת הערנות) והימצאות בחללים סגורים.
  • נטייה לחולי - ''ויטמין השמש'' שומר על מערכת החיסון של הגוף איתנה ויציבה, כך שאם אתם מצטננים בתדירות גבוהה, ומבלים את חלקה הגדול של עונת החורף במיטה כתוצאה מוירוס סורר, זה אומר שהיכולת של הגוף שלכם להגן על עצמו מפני חיידקים ו-וירוסים נפגעה כתוצאה ממחסור בויטמין D.
  • כאבים בעצמות - אחד התפקידים החשובים ביותר של ויטמין D הוא לשמור על השלד שלכם, לבנות עצמות חזקות ובריאות ולמנוע את היחלשותן. ברגע שמרגישים כאבי עצמות, זה עשוי להעיד על כך שהמדדים בגופכם נמוכים מהרגיל. מחסור בויטמין D עלול להוביל לבריחת סידן (מצב שפוגע בהתחדשות העצם), ובמקרים קיצוניים יותר לרככת עצמות או לדלדול עצם.
  • לחץ דם גבוה - לחץ דם פוגע בתפקוד התקין של הכליות. כאשר סובלים מיתר לחץ דם פוגעים למעשה במסלול של הויטמין בגוף, הוא מיוצר בעור ואז בכבד ובכליות. משם התחנה הבאה שלו היא שאר חלקי הגוף. אם הכליות ניזוקות כתוצאה מלחץ דם גבוה, הויטמין לא נספג ולא מפורק כראוי וכך לא מבצע את עבודתו בשמירה על מערכות הגוף השונות.
  • שינויים במצב הרוח - חשיפה לאור השמש מעלה את רמת הסרוטונין בגוף, ההורמון שאחראי על המאזן הרגשי, שיפור מצב הרוח, הוא תורם לתחושת האושר הכללית. כך שאם אתם חווים תנודות במצבי הרוח, או מרגישים מדוכדכים מהרגיל, יש סיכוי שהסיבה לכך היא מחסור בויטמין D.

הפתרון: תזונה נכונה ותוספי תזונה

ישנן כמה דרכים להעלות את מדדי הויטמין בגופנו: חשיפה לשמש, תזונה ונטילת תוספי תזונה. חשיפה רבה יותר לאור השמש בהחלט יכולה לסייע אך יש תקופות במהלך השנה שבהן לא ניתן להסתמך עליה כמקור בלעדי, כמו עונות המעבר והחורף, כיוון שהיא מסתתרת מאחורי העננים וזורחת לפרקי זמן קצרים יותר. אפשרות נוספת, היא בניית תוכנית תזונה אישית מיוחדת ששמה דגש על מזונות מועשרים בויטמין D כמו מוצרי חלב, בשרים או דגים.

אך מכיוון שגם מאכלים אלו כוללים מינונים מצומצמים של הויטמין והם לבדם לא יכולים לספק את הכמות היומית הדרושה - הפתרון הפשוט והיעיל ביותר לווסת את ערכי ויטמין D בגופנו היא באמצעות צריכתו כתוסף תזונה. בהתייעצות עם מומחה, בהתבסס על המאפיינים הפיזיולוגיים האישיים שלכם, ניתן להתאים את המינון המדויק עבורכם וכך לסייע בשמירה על מדדים תקינים ובריאות איתנה של מכלול מערכות הגוף.

היתרון הגדול של תוספי התזונה האיכותיים מבית פיוריטנ'ס פרייד, כמו למשל ויטמין D3, ויטמין D בטיפות או ויטמין D3 בתוספת סידן ומגנזיום, הוא שהם מספקים את הכמות הרצויה תוך כדי שהם מפחיתים משמעותית את ההסתמכות על תנאי מזג האוויר או ההתבססות על מזונות ספציפיים כדי להעניק לגוף את החומרים שהוא צריך.

אצלנו בפיוריטנ'ס פרייד תמצאו שפע מוצרים אורגניים לשלל שימושים וצרכים: ויטמין D, מינרלים, תוספי פרוביוטיקה או מוצרי טיפוח טבעיים - אותם תוכלו להזמין באתר באמצעות ממשק ידידותי למשתמש שמאפשר קנייה נוחה, בטוחה ופשוטה. מכלול המוצרים שלנו יגיעו לפתח ביתכם במהירות הבזק.


מוצרי ויטמין D מבית פיוריטן פרייד'ס

מולטי ויטמין לגבר

מולטי ויטמין לגבר

100 קפליות
מחיר מיוחד 79.90 ₪ מחיר רגיל 89.90 ₪
מולטי ויטמין לאישה

מולטי ויטמין לאישה

100 טבליות
מחיר מיוחד 79.90 ₪ מחיר רגיל 89.90 ₪
ויטמין D3 1000 יחב"ל

ויטמין D3 1000 יחב"ל

120 טבליות
מחיר מיוחד 42.90 ₪ מחיר רגיל 49.90 ₪
ויטמין די-1000 יחב"ל-20 מ"ל

ויטמין די-1000 יחב"ל-20 מ"ל

20 מ"ל
מחיר מיוחד 29.90 ₪ מחיר רגיל 37.90 ₪
אזל מהמלאי
ויטמין D3 - ויטמין די 3 1000 יחב"ל

ויטמין D3
ויטמין די 3 1000 יחב"ל

100 כמוסות רכות
מחיר מיוחד 34.90 ₪ מחיר רגיל 39.90 ₪
ויטמין די-1000 יחב"ל-20 מ"ל בדצ בית יוסף

ויטמין די-1000 יחב"ל-20 מ"ל בדצ בית יוסף

20 מ"ל
מחיר מיוחד 24.90 ₪ מחיר רגיל 29.90 ₪
ויטמין D-לילדים-בטעם תות

ויטמין D-לילדים-בטעם תות

300 סוכריות ג'לי
מחיר מיוחד 69.90 ₪ מחיר רגיל 88.80 ₪
אזל מהמלאי
ויטמין C+ויטמין D3 בתוספת אבץ

ויטמין C+ויטמין D3 בתוספת אבץ

180 כמוסות
מחיר מיוחד 79.90 ₪ מחיר רגיל 95.30 ₪
סידן 600 מ"ג בתוספת ויטמין D3 500 יחב"ל

סידן 600 מ"ג בתוספת ויטמין D3 500 יחב"ל

100 כמוסות רכות
מחיר מיוחד 69.90 ₪ מחיר רגיל 85.90 ₪
אזל מהמלאי
30% על המוצר השני פיור סידן ציטראט בתוספת D3 ו MenaQ7 K2

פיור סידן ציטראט בתוספת D3 ו MenaQ7 K2

60 טבליות
מחיר מיוחד 89.90 ₪ מחיר רגיל 119.90 ₪
76.50 ₪ ליח' ברכישת 2 יח'
© 2020 כל הזכויות שמורות לאלון דב בע"מ, נציג פיוריטן פרייד'ס ישראל