קו אנזים Q10 - תוספים וכושר גופני

ידוע שאנשים העוסקים בפעילות גופנית על בסיס יומיומי, בין אם הם ספורטאים או כאלו שפשוט אוהבים פעילות, או שצריכים לעשות כושר גופני, עלולים לסבול עקב כך מדלדול מאגרי החלבונים, הפחמימות, המינרלים והויטמינים בגוף. היום כבר ברור שקשה מאד למלא את החוסרים רק בעזרת מזון.
בשנות ה-70 של המאה שעברה התחילו להופיע תוספי מזון בארה"ב שפותחו במקור כדי לעזור לאסטרונאוטים להשלים את חוסרי התזונה כשהם בחלל. גם ספורטאים החלו להשתמש בתוספים, ובעקבותיהם, כלל האוכלוסייה. 
כיום יש ברחבי העולם מגוון תוספים רב; לכל ספורטאי, מעבר לתכנית האימונים שלו, יש גם תכנית תזונה וגם תכנית תוספי מזון מותאמות אישית לפי הצרכים הספציפיים שלו על מנת לתמוך ולשמור על הגוף לקראת תוצאות טובות יותר.
אבל מה עם אלו שאינם מקצוענים ובכל זאת פעילים ועושים אימוני כושר על בסיס יומי? אז כמו שאמרנו, גם עבורם יש תוספי מזון מתאימים על מנת לתמוך בגוף הפעיל שלהם.
חשוב כמובן להתייעץ עם רופא לגבי סוג התוספים והמינון המתאים לפי המצב הגופני - רפואי של כל אחד.
להלן דוגמאות של שלושה תוספים פופולריים בעלי יתרונות בריאותיים שונים, שיכולים לעזור גם למי שמתאמן בחדר כושר, בפארק, על חוף הים או בכל מקום אחר:
  • Q10

    ישנם אתלטים שאומרים ש- Q10 משפר את הסבולת שלהם ועוזר להם בחידוש מאגרי האנרגיה בגוף. קו אנזים Q10 נמצא בכל תא בגוף והוא חלק מתחנת הכוח של התאים ואחראי על האנרגיה. אחד מתפקידיו העיקריים של האנזים הוא הפקת אנרגיה מפחמימות ושומנים והחשיבות המרכזית שלו היא בשמירה על תפקוד תקין של מערכת הלב וכלי הדם. לכן רוב המחקרים שנעשו על האנזים הזה מתרכזים בהשפעה שיש לו על הלב, שהוא תחנת הכוח והמנוע של הגוף. נמצא שקו אנזים Q10 עוזר במיוחד לרצים או אלו שעושים הרבה פעילות קרדיו-וסקולרית. הוא עוזר להמריץ את הגוף ועוזר למלא מחדש את מצבורי האנרגיה. עוד בשורה משמחת, לקו אנזים Q10 מחיר שנוח לכל כיס. 

  • דקל ננסי

    לדקל ננסי יש השפעה על מסת השריר. לכן אנשים שמעוניינים לפתח ולהגדיל את מסת השרירים שלהם במסגרת אימוני כושר, יכולים ליהנות ממנו. למרות שהמחקרים לגבי השפעת דקל ננסי על פיתוח הגוף ומסת השריר עדיין בעיצומם, ספורטאים התחילו להשתמש בו מאחר והוא ידוע בהשפעה שיש לו על הטסטוסטרון בגוף. טסטוסטרון הוא ההורמון שאחראי (בין היתר) על פיתוח מסת השרירים הגוף. 

  • פוספטידיל סרין

    במחקרים שנעשו מאז שנות ה-90 של המאה שעברה נמצא שפוספטידיל סרין הוא רלוונטי לאתלטים, ומכך גם למתאמני כושר אחרים, כי הוא עוזר באיזון רמות הקורטיזול בגוף כתוצאה ממאמץ גופני מוגבר, וגם מקל על כאבי השרירים אחרי האימונים.

אז אם החלטתם להתאמן, שמרו על גופכם, טפלו והזינו אותו כראוי.
חשוב שתבינו את התוסף שאתם מכניסים לגופכם. לדוגמא, יש המחפשים ויטמין Q10 וחשוב לדעת ש Q10 זה לא ויטמין אלא תוסף קו אנזים. בכל מקרה, בבחירת Q10 מינון זה אחד הדברים החשובים ביותר לשים לב. ודאו של- Q10 מחיר הגיוני, ספק אמין ומינון נכון.
© 2020 כל הזכויות שמורות לאלון דב בע"מ, נציג פיוריטן פרייד'ס ישראל