גרסיניה קמבוג'יה - הדבר הבא בעולם הדיאטות?

עבור אנשים רבים ירידה במשקל אינה עניין של מה בכך - היא גם הכרח וגם אובססיה. הרצון להיות רזה והעיסוק הבלתי נפסק במראה החיצוני ובמה שנחשב ליפה ומקובל, גורם לאינספור גברים ונשים לחפש חדשות לבקרים את הדיאטה המושלמת הבאה, או את כדור הפלא שיוכל להוביל אותם בבטחה אל המשקל הרצוי. אין פלא אם כך, שמיד עם חשיפתו של תוסף התזונה גרסיניה קמבוג'יה לעולם הרחב, הפך תוסף הפרי הטרופי, הידוע גם בשם תמריהינדי, לפופולרי במיוחד, במיוחד בקרב אלו המחפשים מוצרי תזונה טבעית, מזינים ובריאים. אז האם אכן מדובר על הדבר הבא בעולם הדיאטות? איך בדיוק זה עובד והאם יש לתוסף גרסיניה קמבוג'יה תופעות לוואי?

המוצר הצמחי מופק מקליפת הפרי המיובש של גרסיניה קמבוג'יה, (תמריהינדי), שהוא מקור לחומצה הידרוקסי ציטרית (HCA) למרות טעמו החמוץ, טבחים מדרום מזרח אסיה השתמשו ב HCA, במשך מאות שנים, כדי להכין מנות כמו קארי וצ'אטני ולהפוך אותן לממלאות יותר. התמריהינדי, פרי קטן בצורת דלעת, הוא יליד אינדונזיה וגדל גם בהודו, בדרום מזרח אסיה, ובמערב ומרכז אפריקה. הפרי משמש לעתים לעישון דגים כמו גם לשמירה על מזון. חוקרים טוענים כי HCA יכול להכפיל או לשלש ירידה במשקל, מבלי לעורר את מערכת העצבים המרכזית. במילים אחרות - הדרך המהירה והקלה לירידה במשקל.

אז גרסיניה קמבוג'יה מה זה?

תמצית ה HCA לא רק עוזרת לחסום שומן, אלא גם מדכאת את התיאבון. בעיקרו של דבר, היא גורמת לגוף להפסיק לייצר תאי שומן על ידי עיכוב האנזים  citrate lyase (ציטראט לייס) שבו משתמש הגוף על מנת להפוך פחמימות עודפות לשומן. בנוסף, ה HCA מעלה את רמות הסרטונין הכימי במוח, מה שעלול לגרום לכם להרגיש שמחים יותר ורעבים פחות. אך האם עצם נטילת תוסף גרסיניה קמבוג'יה, ללא כל דיאטה מבוקרת ופעילות גופנית, יכולה לגרום לכם להוריד במשקל? האם כדאי פשוט לנסות ולראות? מהם הסיכונים האפשריים?

גרסיניה קמבוג'יה תופעות לוואי

אמנם רוב המחקרים שנעשו בתחום לא מצאו תופעות לוואי חמורות לשימוש בתוסף גרסיניה קמבוג'יה, אך בחלק מהמקרים כן דווח על תופעות כגון עייפות, פריחה, פה יבש, כאבי ראש ובחילה. מחקרים שנעשו עד היום אינם חד משמעתיים, ומראים כי אכן יכולה להיות ירידה במשקל עם נטילת התוסף, אך היא יכולה להיות קשורה גם לפרמטרים אחרים כגון דיאטה מאוזנת, פעילות גופנית, גנטיקה וכו'. לכן, כמו כל תוסף מזון או ויטמין חדש שאתם מנסים, חשוב מאד ללמוד את הנושא לעומק ולהתייעץ עם אנשי מקצוע המבינים בתחום. כנסו לאתר פיוריטן לפרטים נוספים על גרסיניה קמבוג'יה מינון ומחיר ולעוד תוספי תזונה כמו Q10, אומגה 3, יוביקווינול ועוד.

© 2020 כל הזכויות שמורות לאלון דב בע"מ, נציג פיוריטן פרייד'ס ישראל