שיפור איכות השינה בקרב מבוגרים וילדים

כמעט אף אחד מאיתנו לא ישן בצורה אופטימלית. אחת מהסיבות לכך היא דיאטה לא בריאה. סיבה נוספת לבעיו שינה היא הטכנולוגיה המודרנית. המוליכים העצביים וההורמונים שלנו צריכים להיות מאוזנים לחלוטין כדי להשיג שינה אופטימלית. יותר מדי אדרנלין וקורטיזול גורמים למחשבות שלנו לשוטט, ומחזיקים אותנו ערים, באותו זמן. מחסור בסרוטונין, לעומת זאת, יגרום לכם להרפיה מעטה בלבד. אז איך אפשר לשפר א איכו השינה ומה זה בעצם פוספטידיל סרין?

בין הדרכים הקלאסיות לשיפור איכות השינה, כמו תרגול מדיטציה או יוגה, הימנעות מאלכוהול, ניקוטין, קפאין וכו', ושמירה על לו"ז קבוע (ככל הניתן), אפשר למצוא היום גם דרכים חדשות- דרכים המשלבות שימוש בתוספי מזון או ויטמינים, שיכולים לחולל פלאים ולגרום לנו לישון כמו תינוקות.

תוספי תתזונה שעוזרים לשיפור איכות השינה

פוספטידיל סרין הוא דוגמה לכך. מדובר בסוג של פוספוליפיד שנמצא בגוף האדם ואחראי, בין היתר, על תפקודי מוח תקינים. הבעיה היא שהוא אמנם קיים בגוף, אך בכמות קטנה ולא מספקת ולכן יש צורך להשיג עוד ממנו. ניתן למצוא פוספטידיל סרין במזון (בעיקר במוח של פרה או באיברים פנימיים) וכמובן שניתן לצרוך אותו כתופסת מזון. לתוסף פוספטידיל סרין מחיר ידידותי וניתן להשיג אותו ללא כל בעיה. אמנם ההשפעות המידיות שלו על איכות השינה טרם נבדקו בצורה מדעית, אך ידוע כי פוספטידיל סרין משפיע על ההורמון "קורטיזול" ומוריד את רמות הלחץ בגוף. יש לנו גם יתרונות קוגניטיביים ואתלטיים והוא משפיע גם על בריאות הנפש ומשפר את מצב הרוח הכללי. כל העובדות הללו הופכות אותו לתוסף נהדר להגברת איכות השינה, במיוחד בתקופות של לחץ חריף או כרוני.

ויטמין D יכול גם הוא לעזור. לוויטמין שהגיע השנה לאור הזרקורים, יש השפעה גדולה על מחלות לב ועל "בלוז החורף" - אותו דיכאון שרבים מאיתנו חווים עם סוף הקיץ. פחות ידוע כי לוויטמין D יש גם השפעות חשובות על מחזור היממה שלנו. שני המקורות החשובים ביותר של ויטמין D הם השמש בין סוף מרץ ועד סוף ספטמבר, וכמה מוצרים מהחי כמו דגים וביצים. רמות נמוכות מדי של ויטמין D בגוף יפחיתו את איכות מחזור השינה, יגרמו לקשיים בהירדמות ואולי אפילו יגרמו לישנוניות במהלך היום. מסיבה זו, בחורף, רוב האנשים צריכים להשלים את התפריט היומי עם תוסף ויטמין D3.

תוסף נוסף שיכול לעזור לכם לישון טוב הוא מגנזיום. מדובר באחד המינרלים הנפוצים ביותר על כדור הארץ, הקיים במזונות רבים וחיוני לבריאותינו. תוסף תזונה של מגנזיום הוא בעל מספר יתרונות, כולל עזרה במלחמה בדלקות, הקלה על עצירות והפחתת לחץ הדם. בנוסף, מגנזיום עשוי לסייע בטיפול בבעיות שינה, על ידי הפחתת הורמון הלחץ בגוף (קורטיזול), להקל במצבי מיגרנות וכאבי ראש הנובעים ממתח ולתרום להפחתת מצבי דיכאון וחרדה ולהרפיית כיווצי שרירים.

פעמים רבות ניתן להיעזר גם בקומפלקס של ויטמינים מקבוצת B בתוספת ויטמין C, רצוי בצורה של שחרור מושהה לאורך היום, לקבלת השפעה מקסימלית לאורך שעות היום. ויטמיני B מזינים את מערכת העצבים, מסייעים בהרגעה ואיזון מצב הרוח וכך מאפשרים לישון טוב בלילה.

חשוב לזכור

כמובן שכמו שאתם בודקים שלתוסף פוספטידיל סרין מחיר נוח עבורכם, חובה לבדוק מראש, על ידי התייעצות עם רופא או דיאטן, אם הוא מתאים לגופכם או לאורח חייכם. זוהי פעולה שחובה לבצע לפני שמכניסים כל תוסף מזון חדש לתפריט היומי, בין אם מדובר בוויטמין A, מגנזיום או דקל ננסי.

© 2020 כל הזכויות שמורות לאלון דב בע"מ, נציג פיוריטן פרייד'ס ישראל