פוספטידיל סרין במזון - מרכיב חיוני לשמירת בריאות המוח

מוח האדם הוא מרכז הבקרה והשליטה בחיינו. הוא שולט בכל מה שקורה בגוף שלנו, בפעולות שלנו, וגם במחשבות וברגשות. כולם יודעים כבר שהמוח, בתור איבר אורגני סובל מבלאי לאורך השנים, וככל שמתבגרים מתחילים אזורים שונים במוח להתנוון. כתוצאה מכך מתחילים לראות ירידה במיומנויות החשיבה והזיכרון ועלייה בסיכון למחלות ניווניות כמו אלצהיימר ופרקינסון. זו הידרדרות ידועה מראש.

כיצד אפשר למנוע או להאט הידרדרות זו?

ישנם מזונות ותוספי מזון שנחשבים כעוזרים, תומכים ומחזקים את בריאות המוח. להלן רשימה (חלקית) של כמה מהחשובים ביניהם:
פוספטידיל סרין שייך למשפחת הפוספוליפידים, המהווים את אבני הבניה של מעטפת התאים. הוא נמצא בכמות גדולה בתאי העצב ובמוח ובין שאר תפקידיו הוא אחראי על התקשורת הבין-תאית, שהיא אחד המפתחות העיקריים לתפקוד תקין של המוח.
אפשר למצוא פוספטידיל סרין במזון. הריכוז הגדול ביותר נמצא במוח של פרה. יש לא מעט אנשים שמוח של פרה אינו חלק מהתפריט שלהם. הם יכולים למצוא פוספטידיל סרין במזון מסוגים אחרים, אם כי בריכוז נמוך יותר. למשל בלבבות עוף, במקרל אטלנטי, בהרינג אטלנטי וכד'. במידה ומעדיפים פוספטידיל סרין במזון צמחוני, ניתן למצאו בשעועית לבנה ובפולי סויה.
  • חומצות שומן מסוג אומגה 3

יותר ויותר מסתבר, שבנוסף לכך שחומצות שומן מסוג אומגה 3 תורמות לבריאות הלב, הן גם חשובות לבריאות המוח. מזונות עשירים באומגה 3 כוללים: דגי סלמון, שמן פישתן וזרעי צ'יה. אבל גם במקרה הזה, בגלל חשיבותם, 
  • מגנזיום

ידוע שמציעים מגנזיום כעזרה למי שחווה זעזוע מוח ומחקרים מראים שעלייה ברמות מגנזיום מגבירה למידה וזכרון. ניתן לקבל מגנזיום מירקות עם עלים כהים כמו תרד וברוקולי כמו גם משקדים, אגוזי קשיו, אבוקדו ופולי סויה..
  • תות שדה 

תות שדה מכילים ריכוז גבוה של אנטוציאנינים המשפיעים על מניעת תהליכי חמצון במוח ועיכוב תהליכי הזדקנות. מזונות נוספים המכילים אנטוציאנינים הם אוכמניות ופירות יער נוספים.
רשימת המזונות ותוספי המזון שהזכרנו ידועים בתרומתם לשלומו ולשלמותו של המוח. זה לא סוד שהם עשויים לתרום גם באופנים נוספים. מגנזיום, למשל, מעבר למה שצוין לעיל, מפעיל מעל 300 אנזימים בגוף, מעורר אלפי תגובות ביוכימיות על בסיס יומי, הוא קריטי לפעילות העצבים, כווץ שרירים, קרישת דם, ייצור אנרגיה והיווצרות עצמות ותאים.
זכרו! המוח הוא לא הדבר היחיד שחשוב לשמור על בריאותו. מה שעוטף את המוח זו הגולגולת ומה ששומר על ניקיונה ועל הטמפרטורה שלה הם השערות. אחת השיטות לשמור על בריאות השערות היא שימוש בשמן דקל ננסי. יש המשתמשים בתמצית דקל ננסי לשיער נחשבת כעוזרת במניעת נשירת שיער.

לסיכום

חשוב לדאוג לבריאות המוח. אך לפני שאתם מוצאים חנות שבה יש לתוסף פוספטידיל סרין מחיר סביר עבורכם, כדאי שתבדקו עם רופא המשפחה או שתתייעצו עם איש מקצוע.
© 2020 כל הזכויות שמורות לאלון דב בע"מ, נציג פיוריטן פרייד'ס ישראל