פוספטידיל סרין ודרכים נוספות לשיפור הזיכרון

כולם שוכחים דברים לפעמים - כמה פעמים שכחתם איפה הנחתם את המפתחות לרכב או את שמו של האדם העומד מולכם? מידה מסוימת של בעיית זיכרון, כמו גם ירידה מתונה במיומנויות חשיבה אחרות, היא חלק נפוץ למדי של ההזדקנות. עם זאת, גם בלי קשר לגיל, רבים מאיתנו חווים בעיות שונות של זיכרון, וכולנו היינו שמחים להצליח ולזכור כמה שיותר, לכמה שיותר זמן. לשמחותינו, כיום ניתן לעזור למוח שלנו לזכור באמצעות שיטות וטריקים שונים - מהוספת פוספטידיל סרין לתפריט היומי שלנו, דרך הוספת שעות שינה ועד המצאת משחקי זיכרון וריכוז.

הנה כמה דרכים נהדרות לשימור ושיפור הזיכרון:

  1. שינה - ככל שאתם ישנים פחות, כך היכולות הקוגניטיביות שלכם - כולל הזיכרון שלכם - יסבלו. כמה מחקרים שנעשו לאחרונה בגרמניה הוסיפו גם שהשינה היא הזמן שבו המוח שלכם ממיין ומאחסן זיכרונות חדשים. אם אתם חסרי שינה, המוח שלכם לא ישמור ולא יזכור מידע, כפי שהיה עושה בדרך כלל. ושם פיצוי של שעות שינה לא יוכל להחזיר את הזיכרונות האבודים האלה.
  2. פוספטידיל סרין - אותו מרכיב שמיוצר באופן טבעי בגוף,  אחראי על פעילות תקינה של המוח ועל היכולות הקוגניטיביות שלנו. צריכה מספקת שלו, אם כך, יכולה לעזור גם בשיפור הזיכרון. איך מקבלים כמות מספקת של פוספטידיל סרין? ניתן למצוא ריכוז גבוה של פוספטידיל סרין במזון וניתן להשיג אותו באמצעות תוסף מזון. פוספטידיל סרין במזון נמצא בעיקר במאכלים כדוגמת מוח פרה, פולי סויה, מקרל אטלנטי, טונה, איברים פנימיים ושעועית לבנה.  אם אתם לא אוכלים אף אחד ממאכלים אלו, כדאי לפנות לאופציה השנייה ולקבל את הכמות המספקת באמצעות תוסף מזון. כמובן שלפני הוספת התוסף לדיאטה היומית שלכם (ובאופן כללי, לפני כל הוספה של תוסף מזון או ויטמין חדש לדיאטה, בין אם זה Q10, דקל ננסי, ויטמין D או כל תוסף שהוא), כדאי להיבדק על ידי רופא או דיאטן ולוודא כי הוא אכן מתאים עבורכם.
  3. התעמלות - מחקרים רבים קושרים בין פעילות גופנית לזיכרון חזק יותר. בקרב נשים מבוגרות, התעמלות אירובית (ריצה, שחייה) הגדילה משמעותית את נפח ההיפוקמפוס של המוח - החלק הקשור לזיכרון מילולי וללמידה. ככל שזזים יותר, כך יותר חמצן זורם אל (ומזין את) המוח שלכם, אומרים החוקרים. בעיקרון, אם אתם רוצים זיכרון בריא, אתם צריכים לזוז.
  4. ריכוז - בימים אלה הכל הופך למהיר ותזזיתי יותר. לכן עצה זו לא תסולא בפז: כאשר אתם באמת צריכים לזכור משהו, התרכזו בו לפחות 8 שניות. זה יכול להיראות כמו המון זמן כאשר אתם מתרוצצים ומנסים לבצע מיליון פעולות בו זמנית,  אבל זה שווה את זה. מחקרים הראו כי 8 שניות הן הזמן המינימלי בו לוקח לפיסת מידע לעבור מהזיכרון לטווח הקצר, לזיכרון לטווח הארוך.
  5. אתגר - אתגרו את המוח. מחקרים מראים כי אנשים בעלי עבודות הדורשות הרבה תהליכים מוחיים מורכבים ברמה גבוהה (אדריכלים למשל), נוטים להשיג זיכרונות טובים יותר בשלב מאוחר יותר בחיים. ואם אתם לא עובדים בעבודה כזו? נסו לאתגר בכל זאת את המוח שלכם. למשל, אחרי צפייה בטלוויזיה, נסו לזקק את מה שזה עתה ראיתם לחלקים - מה הייתה הפואנטה של הפרק? האם הדמויות חוו צמיחה כלשהי? תנו למוח שלכן לעבוד וככה תחזיקו אותו חד.
  6. צחוק - הוכח כי לחץ וכל מה שמתלווה אליו (דלקות, שינה גרועה), משחק עם הזיכרון שלכם. התשובה לכך היא - פשוט לצחוק. צחוק לא רק מנטרל את הלחץ, אלא שהוא גם משפר את הזיכרון לטווח הקצר. אפילו 20 דקות בלבד של צפייה בסרטון מצחיק מספיקות כדי לחזק זיכרון לטווח קצר.

לסיכום

לפוספטידיל סרין מחיר בריאותי מאוד חיובי - הוא ידוע כמרכיב שיכול לעזור לשיפור הזיכרון. עקב הסיבה שקשה למצוא אותו במזון, קומפלקס פוספטידיל סרין הוא תוסף תזונה שיכול לעזור בזה.
ישנם עוד תוספי תזונה וויטמינים שיכולים לשפר לכם קצת את החיים על ידי הוספת מרכיבים חיוניים לשיפור תפקוד הגוף, כגון: יוביקווינול - שהוא צורתו הפעילה של קו אנזים Q10, שמן דגים אומגה 3 לספורטאים, שמן צ'יה - אומגה 3 צמחית, גרסיניה קמבוג'יה הפופלארית ועוד הרבה. הכנסו לעוד פרטים.
© 2020 כל הזכויות שמורות לאלון דב בע"מ, נציג פיוריטן פרייד'ס ישראל