פוספטידיל סרין במזון: סויה מול מזון מהחי

פוספטידיל סרין הוא משהו שהגוף שלנו מייצר באופן טבעי, שאחראי על שיפור התפקודים הקוגניטיביים שלנו. לעתים קרובות הוא עוזר לאנשים לשפר את הזיכרון שלהם, להגדיל את המיקוד שלהם, לאזן את מצב הרוח שלהם, וכן לחדד את דעתם. רבים מן המחקרים שנעשו בנושא התמקדו בהשפעותיו על מחלות שמעכבות את תפקודי המוח הנורמליים, כגון אלצהיימר ודמנציה. במחקרים אלו נמצא כי פוספטידיל סרין יכול להפוך חלק מן ההיבטים השליליים של מחלות אלה ולשפר את הזיכרון של חלק מהחולים. צריכתו אם כך, יכולה לעזור לשפר את בריאות המוח ויכולה להאט, או למנוע, את ההשפעות השליליות של ההזדקנות על המוח. ניתן למצוא כמויות מספקות של פוספטידיל סרין במזון, או לצרוך אותו על ידי תוספי תזונה.עבור אנשים בריאים, הוא יכול להיות תוסף מזון יומיומי נהדר.

מהם מקורות של פוספטידיל סרין במזון

ישנם מספר מקורות להשגת פוספטידיל סרין במזון, כשהעיקריים ביניהם הם בשר ודגים. מעט מאוד פוספטידיל סרין נמצא בירקות, למעט שעועית לבנה וסויה. כמה מן המאכלים הטובים ביותר לאכילה כשאתם מחפשים להגדיל את רמות הפוספטידיל סרין בגוף הם סויה, מוח פרה, מקרל אטלנטי, לבבות עוף והרינג אטלנטי. במוח פרה יש את הריכוז הגבוה ביותר, כשלמעשה, תוספי המזון הראשונים נעשו מתמציות המוח של הפרה. עם זאת, בשל עליית החששות ממחלת הפרה המשוגעת בסוף שנות ה -90, נאלצו להפסיק להשתמש בתמציות אלו והתחילו לייצר את התוספים ממרכיבים אחרים. אם אתם לא מפחדים, או רגישים לסוג המעדן, אתם עדיין יכולים לקנות מוח של פרה ולאכול אותו בשלמותו. איברים פנימיים גם הם מקור נהדר עבור פוספטידיל סרין במזון, ובניגוד למוח פרה, כאן אין סכנת מחלה.

פוספטידיל סרין מהצומח

פחות מתחברים לאיברים פנימיים ומוח? חשוב לדעת שיש מספר צמחים היכולים גם הם לספק כמות יפה של פוספטידיל סרין כמו פולי סויה ושעועית לבנה. למעשה, קומפלקס פוספטידיל סרין, או כל תוספי המזון בתחום, עשויים כיום מלציטין סויה, ומחקרים שנעשו בנושא מראים כי הם אפקטיביים כמו תוספים מבוססי בקר. בין אם דרך בעלי חיים, צמחים או כמוסות, פוספטידיל סרין היא תוספת שיכולה לשפר היבטים רבים של החיים שלנו: עזרה בחיי היומיום על ידי שיפור תפקודי המוח, מה שיסייע לנו להגדיל את הפרודוקטיביות שלנו, ושמירה על מצב הרוח מאוזן, שתהיה השפעה חיובית על הרווחה הכללית שלנו. אבל לפני שאתם עושים סקר שוק, מוצאים חנות שבה יש לתוסף פוספטידיל סרין מחיר שנוח לכם, ומתחילים לקחת את הכמוסות, חשוב מאד שתיבדקו אצל רופא או שתתייעצו עם איש מקצוע, וביחד תבינו אם אתם אכן זקוקים לו, מהי הכמות המומלצת עבורכם ומהן התוצאות שיכולות להתקבל בעקבות השימוש.
כמובן שבנוסף לתוסף תזונה זה, ישנם עוד מבחר תוספי תזונה שיכולים מאוד לעזור לכם בהיבטים שונים, במחקרים מסוימים נמצא כי ניתן לקחת תמצית דקל ננסי לשיער. בקו אנזים Q10 נעזרים לתפקוד כללי בגוף, ונאמר כי הוא גם יכול לעזור נגד סוכרת; גם יוביקווינול, הצורה הפעילה של Q10, תורם לגוף ותחזוקו. 
© 2020 כל הזכויות שמורות לאלון דב בע"מ, נציג פיוריטן פרייד'ס ישראל