פוספטידיל סרין - הגנו על המוח ממתח

בכל פעם שהמוח שלנו קולט מתח, הגוף מגיב בצורה אוטומטית. התגובה המובנית שלנו ללחץ יעילה להפליא בזמנים של לחץ פיזי חריף, במקרים בהם אנחנו צריכים, למשל, לרוץ במהירות כדי לברוח מסכנה ברורה ומידית, אך לא כל כך יעילה בטיפול בסוגי הכאב הכרוניים של לחץ נפשי בהם אנו נתקלים בימינו, כמו פקקי תנועה, חשבונות, דדליינים, טיפול בבן משפחה חולה וכו'. אפילו שתיית אלכוהול, תזונה לקויה, או דאגה פשוטה, עלולים לעורר תגובת של לחץ בגוף. ומה לעשות, רובינו נמצאים תחת לחץ עצום על בסיס קבוע למדי. כשגופנו מגיב לטריגרים האלו, מתרחשת סדרה של שינויים, הכל כהכנה להישרדות, אך שינויים אלה מביאים תוצאות הפוכות בזמנים של לחץ כרוני, ובסופו של דבר, אינם טובים לבריאותינו. וכפי שמתברר, המוח רגיש במיוחד לסוג כזה של מתח כרוני. כדי להקל על המתח הזה, אפשר להיעזר עם תגבור של פוספטידיל סרין. ניתן להשיג פוספטידיל סרין במזון כמו פולי סויה, דגי הרינג, מקרל או טונה ואיברים פנימיים של בקר ועופות. הבעיה היא שכמות הפוספטידיל סרין שנמצאת במזונות אלו נמוכה יחסית, ולכן כדאי להכניס תוסף של פוספטידיל סרין לתפריט היומי.

על מוח וקורטיזול

המוח הוא גם רגיש לנזק שנגרם מקורטיזול, הורמון שמשוחרר בתגובה ללחץ כרוני. הקורטיזול מעכב את אספקת הגלוקוז (מקור אנרגיה חשוב) למוח, במיוחד להיפוקמפוס. הקורטיזול אף פוגע בהיפוקמפוס, מה שפוגע בלולאת המשוב במוח שאמורה לדכא שחרור קורטיזול נוסף. הדבר מוביל למעגל קסמים בו מיוצר עוד קורטיזול, מה שיוצר עוד יותר נזק. והנזק לא נעצר שם. בין המחסור בחמצן, בחומרים תזונתיים ובאנרגיה, לבין רמות הקורטיזול הגבוהות, הנתיבים העצביים מתנתקים, היווצרותם של תאי מוח חדשים מעוכבת, והשינה, הזמן שבו המוח שלנו מתחדש, משתנה. בסך הכל, נזקים אלה עלולים לגרום לבעיות קוגניטיביות עכשיו, ובעתיד.

עבור רוב האנשים, מתח הוא חלק בלתי נמנע של החיים, אבל זה לא חייב להיות ככה. למזלנו ולמזלו של המוח הלחוץ שלנו, כיום התקווה היא בצורת פוספטידיל סרין. כחבר במשפחת הפוספוליפידים, הוא אבן יסוד של החיים, מה שהופך אותו אינטגרלי לבני אדם, בעלי חיים, צמחים, ואפילו לצורות חיים פשוטות. למרות שהוא נמצא בכל תא של הגוף, הוא מצוי בשפע במיוחד במוח. פוספטידיל סרין הוא מרכיב קריטי בקרומי התאים, שאחראים לתת לתאים עצמם צורה ויציבות, ואולי אפילו חשוב מכך, אחראים על שליטת התנועה של חלקיקים בתוך ומחוץ לתא, מה שקובע את הבריאות הכללית של התא. במילים אחרות - קרום תא בריא עושה תאים בריאים ומוח בריא. לפוספטידיל סרין תפקיד קריטי נוסף במאבק נגד הלחץ: הוא עוזר למנוע אותו מלכתחילה. השלמת התזונה עם פוספטידיל סרין יכולה להשפיע בפועל באופן חיובי על התגובה הרגשית שלנו ללחץ.

לסיכום

כאמור, ניתן להשיג פוספטידיל סרין במזון, אבל כדי שהכמות תהיה מספקת ותוכל להוביל לבריאות מעולה של התא, ולתגובה רגשית חיובית, כדאי לחשוב על אופציית התוסף. ובהתחשב בעובדה שיש לתוסף פוספטידיל סרין מחיר שווה לכל כיס, זו בהחלט אופציה ראויה. כמובן, שחשוב להתייעץ עם רופא או דיאטן מומחה לפני שמתחילים לנטול את התוסף, ולוודא שהוא אכן מתאים לכם, לגופכם ולאורח חייכם. זה נכון לכל תוספי התזונה, גם ל Q10 ולאחרים.

© 2020 כל הזכויות שמורות לאלון דב בע"מ, נציג פיוריטן פרייד'ס ישראל