כל מה שצריך לדעת על אחד מתוספי התזונה המבוקשים ביותר בשוק - הקו-אנזים Q10

Q10

מאת:  מיכל הלפרין, כתבת בריאות, מדריכת כושר ואורח חיים בריא

אתם דואגים לצחצח שיניים בכל בוקר, חיים אורח חיים בריא ותמיד מקפידים על בדיקות שגרתיות. ועדיין, יש כמה דברים שלא תמיד תלויים בהרגלים האלה ועלולים להשפיע על הבריאות שלכם:

הזמן החולף שגורם לגוף להתבגר וגם התרומה הגנטית, עלולים לגרום לבעיות בריאות שונות ולמחסור בחומרים, החיוניים לתקינות המערכות השונות בגוף.

אז נכון, תמיד מומלץ לשמור על אורח חיים בריא שכולל הימנעות מעישון, אכילה מאוזנת ולשלב כושר גופני בחיים, אבל לא תמיד זה מספיק ולפעמים נדרשת עזרה חיצונית כדי להשלים את מה שהגוף צריך. דוגמה לרכיב כזה הוא קו-אנזים Q10, שנחשב לאחד מהתוספים הפופולריים ביותר בשנים האחרונות. לפעמים מתייחסים אליו כויטמין Q10, אך יותר נכון להתייחס אליו כקו-אנזים, או תוסף.

מדוע הוא נחוץ לגוף?

קו-אנזים Q10 הוא למעשה אנטי אוקסידנט (נוגד חמצון), שפועל במרץ לנטרול רדיקלים חופשיים - אותם חומרים שונים שמזיקים לנו וגורמים להרס התאים ולהזדקנות התאים בגוף. יעילותו נובעת מהעובדה שהוא למעשה מגן על דופן התאים ומונע את חדירת הרדיקלים החופשיים לתוכם. 

הקו-אנזים Q10 נחוץ לתפקודן התקין של מערכות הגוף השונות, ומסייע, בין היתר, לטיפול בסוכרת ואף למחלות קשות כמו סרטן.

אבל גולת הכותרת מתמקדת דווקא בעובדה מפתיעה יותר: עבודות שנעשו בשנים האחרונות מראות שלצד יתרונותיו השונים, יעילותו החשובה ביותר קשורה דווקא למניעת מחלות לב וכלי דם. מחקרים מצאו קשר הדוק בין אי ספיקת לב לחוסר בקו-אנזים Q10. נראה כי נטילתו משפיעה באופן ישיר על פעילות כלי הדם בגוף, ומסייעת במניעת תופעות שקשורות לאי ספיקה לבבית, יתר לחץ דם ואפילו במניעת התקפי לב.

מתי כדאי להיעזר בתוסף תזונה כמו Q10 או יוביקווינול?

קו-אנזים Q10 מיוצר בגוף שלנו, ומצוי במינונים קטנים במקורות מן החי כגון בשר, בדגים, בביצים וגם במקורות צמחיים כמו ברוקולי ודגנים מלאים. עם השנים, פוחת ייצורו הטבעי בגוף, ואז ניתן להשלים אותו באמצעות תוסף חיצוני.

גם תרופות ממשפחת הסטטינים המיועדות להורדת הכולסטרול,  פוגעות ברמתו בדם, ולכן השימוש בו מומלץ עבור מי שנוטל תרופות מהסוג הזה.

למי עוד מומלץ תוסף ה קו-אנזים Q10?

לסובלים מבעיות לב או לאנשים בעלי נטייה גנטית למחלות לב, למבוגרים מעל גיל 50 ולסובלים מבעיות חניכיים. בנוסף, מאחר שהוא מסייע בחידוש האנרגיה החיונית לתפקוד השריר, הוא יעיל גם לספורטאים, המעוניינים לשפר את היכולות הביצועיות שלהם.

האם בקנית קו-אנזים Q10 מחיר הוא שיקול עיקרי?

 למרות שברכישת תוסף Q10 מחיר הוא שיקול, אין זה השיקול העיקרי. השיקולים בעת הרכישה צריכים להיות מבוססים על המינון המתאים, לאחר ייעוץ רפואי, אמינות הספק ואיכות התוסף. לכן חשובה ההתייעצות, המחקר וקריאת התוויות.

*יש להיוועץ ברופא או מטפל מקצועי לגבי Q10 מינון, בכדי לוודא את המינון המתאים בטרם תחילת השימוש במוצר.

עשוי לעניין אותך גם: כורכוםאומגה 3q10 , מולטי ויטמיןויטמין K , חומצות אמינוגרסיניה קמבוג'יה ,  דקל ננסי

אנשים שהתעניינו בכתבה זו התעניינו גם ב:

Q10 & Ubiquinol

40% על המוצר השני Q10 קו אנזים 100 מ"ג ™Q-SORB

Q10 קו אנזים 100 מ"ג ™Q-SORB

60 כמוסות רכות
מחיר מיוחד 74.90 ₪ מחיר רגיל 89.90 ₪
59.90 ₪ ליח' ברכישת 2 יח'
25% על המוצר השני יוביקווינול 100 מ"ג - Q10 קו אנזים

יוביקווינול 100 מ"ג
Q10 קו אנזים

60 כמוסות רכות
מחיר מיוחד 179.90 ₪ מחיר רגיל 189.90 ₪
157.40 ₪ ליח' ברכישת 2 יח'
קו-אנזים   100mg Q10 180 נאוה בריאות

קו-אנזים 100mg Q10 180 נאוה בריאות

180 כמוסות
מחיר מיוחד 179.90 ₪ מחיר רגיל 199.90 ₪© 2020 כל הזכויות שמורות לאלון דב בע"מ, נציג פיוריטן פרייד'ס ישראל