על סו פלמטו (דקל ננסי) ונשירת שיער

התקרחות ונשירת שיער אצל גברים ונשים כאחד, נקראת "התקרחות אנדרוגנית" והיא נפוצה ככל שאנחנו מזדקנים. נשירת השיער נגרמת על ידי ההורמון טסטוסטרון וההמרה שלו לתוך מולקולה בשם DHT. שינוי זה גורם לזקיקי השיער להתכווץ, וכתוצאה מכך מתרחשת נשירת שיער. מכיוון שלגברים יש יותר טסטוסטרון מאשר לנשים, הם מקריחים יותר. בגלל שנשירת שיער נפוצה כל כך בימינו ובמיוחד בישראל, זה לא פלא שאנשים פונים לתרופות צמחיות, כשהחיפוש "סו פלמטו נשירת שיער" הוא אחד הנפוצים ביותר באינטרנט בתחום זה.

מה זה "סו פלמטו נשירת שיער"?

השם המלא: "סו פלמטו דקל ננסי". זהו צמח המרפא שבו משתמשים אנשים שמנסים להאט את קצב נשירת השיער וההתקרחות. ישנם טיפולים רבים נגד נשירת שיער: בשנים האחרונות, תוספות והרחבות שיער צברו פופולריות. תרופות מקומיות ותרופות הנלקחות דרך הפה הפכו גם הן לשיטות פופולריות אחרות כדי לטפל בשיער דליל. ניתוח השתלת שיער כירורגי יכול להיות גם מאד מוצלח. אבל לתרופות יכולות להיות תופעות לוואי, וניתוח הוא תהליך שעלול להיות יקר. "סו פלמטו דקל ננסי" היא תרופה אלטרנטיבית המשמשת לטיפול בנשירת שיער. מדובר בצמח עם גרגרים קטנים, ששימש את האינדיאנים האמריקאים כתרופות וכמזון במשך מאות שנים. ישנן עדויות לכך שתרופה צמחית זו יכולה לטפל גם בערמונית מוגדלת וגם באיבוד שיער, זיהומים בשלפוחית השתן ועוד.

האם זה עובד? 

המחקר שנעשה כדי לבדוק האם דקל ננסי אכן עוזר בטיפול בנשירת שיער הוא מוגבל, אך מבטיח. תמצית מגרגירי הדקל הננסי יכולה לחסום את האנזים "5-אלפא רדוקטאז" - אנזים שממיר את הטסטוסטרון ל- DHT, המולקולה האחראית על נשירת השיער. מחקר אחד הראה כי יכולתו של דקל ננסי לטפל בערמונית מוגדלת היא מבטיחה מאד. החוקרים מקווים שזה יכול להאט או להפסיק לגמרי גם את נשירת השיער. למעשה, רכיבי הדקל הננסי שחוסמים את האנזים, עובדים בצורה דומה לזו של המרכיבים הסינתטיים בתרופות מרשם עבור נשירת שיער.

איך אפשר לצרוך סו פלמטו?

דקל ננסי מגיע במספר צורות: 
1. פירות מיובשים שלמים
2. טבליות
3. תמצית נוזלית
4. כמוסות
את הטבליות והכמוסות הכי קל למצוא כיום, והן גם הצורות היחידות שנבדקו על ידי החוקרים. אם תשתו תה שנעשה מהפירות המיובשים, כנראה שלא תראו כל שינוי בקצב נשירת השיער, מכיוון שמרכיביו הפעילים של הסו פלמטו אינם ממיסים במים. גם אם חיפשתם "סו פלמטו נשירת שיער" ורשת ומצאתם היכן לרכוש את הטבליות, חכו רגע לפני שאתם מכניסים אותן לתפריט היומי. לפני כל נטילת תוספת מזון חדשה, חשוב להתייעץ עם רופא או דיאטן לגבי הכמות המומלצת והאם בכלל התוסף מתאים לכם ולגופכם.

לסיכום

למרות מחקר מוגבל בתחום, במשך שנים נעשה שימוש בדקל ננסי כדי לרפא דברים רבים, כולל נשירת שיער. זה עובד בצורה הדומה לצורה בה עובדות כמה מהתרופות למניעת נשירת שיער. כמו עם כל תוסף מזון, הקפידו לדבר עם הרופא לפני נטילת התוסף בפעם הראשונה. כמו כן, הפסיקו לקחת אותו אם אתם מבחינים בתופעות לוואי חמורות.
© 2020 כל הזכויות שמורות לאלון דב בע"מ, נציג פיוריטן פרייד'ס ישראל