תוספי מזון לספורטאים - על ספורטאים וחומצות אמינו

הקבוצה של תוספי מזון לספורטאים כוללת בתוכה מגוון של תוספים כמו מגנזיום, אומגה 3, Q10 קו אנזים, ויטמין בי12, סידן ומגנזיום בתוספת ויטמין D3 וחומצות אמינו. חומצות האמינו הן החומר הבסיסי שבונה את החלבונים בגוף ולכן צריכה מתאימה שלהן חשובה לכל אדם ובמיוחד אצל אנשים שעוסקים בספורט.

על חומצות אמינו: 

1. חומצות אמינו חיוניות

חומצות שהגוף לא יכול לייצר לבד ונצרכות דרך המזון.

2. חומצות אמינו לא חיוניות

חומצות שהגוף מייצר לבד מהחומצות החיוניות שהוא צורך.
בגוף האדם יש עשרים סוגים שונים של חומצות אמינו וכולן "חיוניות", החלוקה נועדה לציין אילו חומצות הגוף יכול לייצר בעצמו ואילו הוא חייב לצרוך מבחוץ. ספורטאים שורפים יותר אנרגיה במהלך אימונים מאנשים שאינם מתאמנים ולכן ההקפדה על צריכת תוספים לספורטאים שכוללים גם חומצות אמינו חשובה יותר במקרה שלהם.

תוספים לספורטאים

תוספים שמכילים חומצת אמינו לספורטאים תורמים לשיפור הביצועים ומקלים על יכולת ההתאוששות של השרירים לאחר האימונים. הם מורידים את רמת העייפות במהלך האימון על ידי איזון רמת הסרוטונין בדם, מגדילים את אספקת האנרגיה לשרירים ומסייעים בשימור רמת מסת השריר. מבין החומצות החיוניות שתורמות לשמירה על מסת השריר, היעילות ביותר הן "חומצות אמינו מסועפות" - זו תת קבוצה של שלוש חומצות שנקראות "ואלין", "לאוצין" ו"איזולאוצין". חומצות האמינו האלו הן היעילות ביותר לספורטאים בגלל תכונה ייחודית שמאפיינת אותן: הן לא עוברות תהליך של פירוק בכבד ומגיעות ישר אל השרירים. ההשפעה המהירה שלהן על הפעילות הגופנית הפכה אותן לשלוש חומצות האמינו המבוקשות ביותר בקטגוריה של תוספי מזון לספורטאים.

צריכה של תוספים לספורטאים לא יכולה לשמש כתחליף לתפריט מאוזן אלא משלימה אותו. ספורטאים מקצועניים שמתחרים בתחרויות אולימפיות, שומרים על תזונה מבוקרת וצריכה משלימה של תוספי תזונה בהתאם לבדיקות תקופתיות ומעקב של רופא ספורט ודיאטנים. לעומת זאת אנשים שעוסקים בצורה אינטנסיבית בספורט כמו רצי מרתון חובבים, מתאמנים שמגיעים לחדר הכושר חמש פעמים בשבוע וחובבי התעמלות אירובית, לא תמיד מודעים לחשיבות של תזונה נכונה לפני ואחרי האימון. חוסר המודעות הזה עלול לגרום לפציעות מיותרות ולפגיעה בשרירים לאורך זמן.

לסיכום

אם גם אתם חיים ונושמים ספורט (לא דרך הטלויזיה), מומלץ לפנות לרופא המשפחה ולעשות בדיקות תקופתיות על מנת לבדוק את מצב בריאות הגוף. באתר של פיוריטן פרייד ישראל תוכלו למצוא את הויטמינים האיכותיים ביותר לספורטאים כמו אומגה 3 לספורטאים, מגנזיום ציטראט, ל-טאורין, ל-קרניטין ועוד, במחירי יבואן ובמשלוח עד הבית.

© 2020 כל הזכויות שמורות לאלון דב בע"מ, נציג פיוריטן פרייד'ס ישראל