פוספטידיל סרין - המדע מאחורי התוסף

פוספטידיל סרין הוא חומר המיוצר על ידי גוף האדם, אשר מכיל חומצות אמינו וחומצות שומן. אמנם ניתן למצוא פוספטידיל סרין במזון אך קשה לאכול את הכמויות הנדרשות כדי לספק את הכמות הנדרשת לתמיכה בגוף ולכן הרבה האנשים משתמשים בתוסף.
פוספטידיל סרין על תכונותיו החשובות הביא לעניין בקרב חוקרים מדיסציפלינות מגוונות.
להלן מספר ממצאים מרכזיים של ניסויים קליניים ומחקרים שבוצעו לאחרונה בנושאים שונים:

דיכאון

מחקר שנערך בארה"ב העלה כי ייתכן שדיכאון - במיוחד זה הנובע מהזדקנות - קשור לרמות בלתי-מספיקות של פוספטידיל סרין. מחקר ראשוני שפורסם ציין כי בדיקות שבוצעו על חולדות מעבדה הראו כי הפוספטידיל סרין יצר השפעה נוגדת דיכאון באחוז גדול של הנבדקים.
בנוסף, ממחקר איטלקי עולה כי תוסף זה עשוי לעזור לנשים לאחר גיל המעבר, הסובלות מדיכאון וערפול מנטלי. רוב הנבדקות חוו גם שיפור בזיכרון, ביכולת הלמידה ובמודעות קוגניטיבית. דרוש מחקר נוסף אך זה בהחלט נראה כיוון מבטיח.

פעילות פיזית

משערים כי תוסף פוספטידיל סרין עשוי לשפר ביצועים ספורטיביים וכושר כללי. דו"ח שפורסם בשנת 2006 מצא כי משתתפי ניסויים קליניים שהשתמשו בתוסף במהלך אימונים סבלו פחות מכאבי שרירים וגילו יכולת מוגברת להתחרות או לבצע תרגילים לאורך זמן, יותר מאשר משתתפים שקיבלו פלסבו. כמו כן, זמן ההתאוששות בין פעילויות היה קצר יותר אצל אלה שהשתמשו בתוסף בהשוואה לאלה שצרכו את הפלסבו. תופעה לוואי מעניינת נוספת הייתה הקביעה כי אלו אשר נטלו תוסף לא חוו את רמות הקורטיזול החריגות אשר מאפיינות לעתים קרובות אנשים המתאמנים הרבה על בסיס קבוע.
ישנם גם תוספים נוספים שעוזרים לשפר ביצועים ספורטיביים לדוגמה: דקל ננסי שיכול לעזור בהעלאת מסת שריר ויש לשער שבעתיד יהיו מחקרים שינסו לבדוק שילוב בין התוספים.

מחלת האלצהיימר

ממצאים של ניסויים קליניים שנערכו על גברים ונשים מעל גיל 80 ציינו כי החומר עשוי להוות טיפול יעיל במחלת אלצהיימר ובסוגים אחרים של פגיעה קוגניטיבית הנובעים מהזדקנות. תופעה זו קשורה לאחד מהתפקידים המרכזיים שלו שהיא השפעתו על התקשורת הבין-תאית והמטבוליזם על ידי הגדלת הנזילות של קרום התא. תפקודים אלה חיוניים ליכולתם של תאי מוח לשלוח ולקבל אותות ביוכימיים. אלו שלוקחים פוספטידיל סרין על בסיס קבוע עשויים להיות בסיכון מופחת ממחלות הקשורות לגיל כמו תפקוד לקוי, דמנציה ואלצהיימר.

ADHD

שימוש בפוספטידיל סרין, יחד עם חומצות שומן מקבוצת אומגה 3, עשוי להיות יעיל לילדים עם ADHD. מחקרים הראו שילדים שקיבלו את התוספים חוו ירידה גדולה במגוון רחב של סימפטומים, החל ממצבי רוח ועד להתנהגות אימפולסיבית.

תופעות לוואי אפשריות

תופעות לוואי של פוספטידיל סרין הן נדירות, גם אצל אלו הנוטלים הרבה יותר מהמינון המומלץ. עם זאת, לא כדאי ליטול יותר מהכמות המומלצת. 
מבין אלה אשר דיווחו על תופעות לוואי, כאבי בטן היו הנפוצות ביותר. רוב המשתמשים אינם מדווחים על תופעות לוואי, אבל כדאי לוודא לפני השימוש אפשרות של אינטראקציה עם תרופות מסוימות, במיוחד אלה הקשורות ללחץ דם גבוה, או תרופות לדילול דם. 

לסיכום

המחקר עדיין בעיצומו באשר ליתרונות נוספים של התוסף. עם זאת, יש לזכור כי תוספים אינם אמורים להחליף תרופות, ולכן חשוב לבדוק ולבחון יחד עם רופא או איש המקצוע המתאים מהי התוספת המומלצת. גם אם לוקחים תוסף כדאי לתמוך בגוף גם בעזרת פוספטידיל סרין במזון. ובמידה וצריך, ניתן להתייעץ עם רופא לגבי תוספי תזונה נוספים שיכולים אולי לעזור לכם כמו קו אנזים Q10, יוביקווינול, אומגה 3 ועוד.. בקרו באתר או צרו איתנו קשר לעוד מידע.
© 2020 כל הזכויות שמורות לאלון דב בע"מ, נציג פיוריטן פרייד'ס ישראל