ויטמינים לספורטאים – להילחם ברדיקלים החופשיים

מדוע ויטמינים לספורטאים הם כל כך פופולאריים? ויטמינים אלו ידועים בעיקר בזכות היכולת שלהם להשלים את ערכי התזונה הנחוצים לגוף לפני ואחרי פעילות גופנית.

על רדיקלים חופשיים

שגרת אימונים קבועה עושה אותנו יותר בריאים אך אחד הצדדים הפחות מוכרים שלה הוא תרומה מפוקפקת להיווצרות מוגברת של "רדיקלים חופשיים". אמנם השם שלהם נשמע קצת מאיים אבל הרדיקלים החופשיים נמצאים בכל מקום - במזון שאנחנו אוכלים ובאוויר שאנחנו נושמים. כל אטום או מולקולה בעלי מבנה אי זוגי (=רדיקל חופשי), מנסים למשוך אליהם את האלקטרון החסר ממולקולה אחרת, דבר שמפר את האיזון שלה והופך גם אותה לרדיקל חופשי. הגוף מאזן את הרדיקלים החופשיים באמצעות אנטי אוקסידנטים (נוגדי חימצון) - חומרים שמכילים אלקטרון נוסף וברגע שהם מוסרים אותו אל הרדיקל החופשי הם מייצבים אותו וממשיכים לשמור על היציבות שלהם. נוגדי החימצון נמצאים בשפע בפירות, בירקות, בתבלינים כמו כורכום וכמון וגם במבחר תוספי תזונה לספורטאים.

איך מולטי ויטמין עוזר?

במצב שבו הגוף מתקשה להתגבר על הרדיקלים החופשיים, הם מצטברים ברקמות ומשבשים את הפעילות שלהן עד לכדי פגיעה ממשית במערכות הגוף. התהליך הזה קורה באופן טבעי ככל שאנחנו מתבגרים ובא לידי ביטוי חיצוני בעיקר בהזדקנות עור הפנים. בנוסף לכך, ישנם גורמים שמעודדים את הצטברות הרדיקלים כמו זיהום סביבתי, עישון, תפריט לא מאוזן ומתח נפשי. אנשים שעוסקים בספורט באופן קבוע, עלולים למצוא את עצמם במצב של סיכון במידה והאימונים נעשים בצורה לא אחראית. אימוני כושר מגבירים את פעולת הנשימה וכתוצאה מכך נוצרים יותר רדיקלים חופשיים, שעלולים לגרום להתכווצויות שרירים, דלקות ופציעות. צריכה של מולטי ויטמין לספורטאים עוזרת לגוף לווסת את כמות הרדיקלים החופשיים ולהתאמן בצורה בטוחה יותר. הויטמינים שמעשירים את הגוף בנוגדי חימצון ונלחמים בצורה היעילה ביותר באנטי אוקסידנטים הם ויטמין E, ויטמין C, אבץ וסלניום.

פיתוח מודעות לאימון מבוקר הוא המפתח לשמירה על איזון. מצד אחד, אימוני כושר מחזקים את השרירים ומורידים את אחוזי השומן בגוף. אנשים שמתאמנים באופן קבוע בוודאי שומרים על אורח חיים בריא יותר, הם רק צריכים לדעת איך להתאמן נכון ולא להגיע למצב שבו האימונים יגרמו לנזק. תוספים לספורטאים עוזרים לשמור על תפריט יומי מאוזן. כמובן שחשוב להימנע מצריכת מזונות עשירים ברדיקלים חופשיים כמו מאכלים מטוגנים או בשר חרוך על הגריל. בנוסף לתזונה נכונה ואימונים קבועים שנותנים לנו הרגשה טובה, הדבר אולי הכי חשוב הוא לזכור לנשום עמוק, להירגע ולחייך - מצב רוח טוב הוא מפתח לחיים בריאים ומשלים את כל התמונה. שלווה עוזרת לגוף להילחם בכל גורם רדיקלי, גם פנימי וגם חיצוני!

באתר של Puritan's Pride ישראל תוכלו למצוא ויטמינים לספורטאים כמו אומגה 3 לספורטאים, ויטמינים לנשים, ויטמינים לילדים, ויטמינים למפרקים ועוד.

© 2020 כל הזכויות שמורות לאלון דב בע"מ, נציג פיוריטן פרייד'ס ישראל