על פוספטידיל סרין וביצועים אתלטיים

מחקרים שנעשו בנושא פוספטידיל סרין וביצועים פיזיים, מעוררים לאחרונה עניין בקרב הספורטאים. הסיפור התחיל בשנות ה -90, כאשר החוקרים הבחינו שתוסף פוספטידיל סרין (אמנם ניתן לקבל פוספטידיל סרין במזון, אבל לא בכמות מספקת ולכן יש צורך בתוסף) נראה כמגביר את תפקוד המוח, אפילו אצל אנשים בריאים ללא סימני ירידה קוגניטיבית. מעניינת במיוחד הייתה ההשפעה של התוסף על הפרשת הורמוני לחץ כגון קורטיזול, לאחר פעילות גופנית - רמות גבוהות מדי של הורמוני לחץ אלו ידועות כקשורות לדיכוי המערכת החיסונית ולהתמוטטות הרקמות - לא חדשות טובות לספורטאים!

האם פוספטידיל סרין משפר ביצועים אתלטיים?

לעומת זאת, במספר מחקרים שנערכו לאורך העשורים האחרונים, התגלה כי פוספטידיל סרין משפר את הביצועים האתלטיים, ולא רק זה, אלא שהוכח גם כי הוא מקטין את הנזק בשריר, תוך שיפור התגובה האנדוקרינית (השומרת על הבריאות והכושר) ללחץ גופני הנובע מפעילות פיזית. מחקר שפורסם ב -2007 בכתב העת Journal of the International Society of Sports Nutrition העריך את ההשפעה של תוספי פוספטידיל סרין אוראליים על ביצועי גולף בקרב שחקני גולף בריאים. למרות שהממצאים לא היה משמעותיים מבחינה סטטיסטית, בכל זאת המסקנה הייתה כי שישה שבועות של תוספת פוספטידיל סרין שיפרו את רמות הלחץ של שחקני הגולף, ושיפרו משמעותית את מספר החבטות המוצלחות. מחקר נוסף בדק את ההשפעות של תוספת יומית של 750 מ"ג פוספטידיל סרין במשך 10 ימים על רוכבי אופניים זכרים ופעילים. הממצא העיקרי של המחקר היה כי התוספת הגדילה באופן משמעותי את זמן הפעילות עד שהרוכבים הרגישו תשישות, מה שמראה שתוסף זה אכן יכול לשפר ביצועים פיזיים.

הוכח אם כך, כי על מנת להשיג ביצועי שיא, ספורטאים צריכים תזונה נכונה וויטמינים ומינרלים ספציפיים כדי לשמור על גופם בבריאות אופטימלית. ומה עם הנשים? לספורטאיות יש צרכים תזונתיים מיוחדים, בשל ההורמונים והווסת. שלושת המינרלים המומלצים עבור ספורטאיות הן ברזל, נחושת ואבץ. אבל גם כאן, מחקר חדש מראה כי שילוב של מינרלים אלה עם קרניטין ופוספטידיל סרין, ישפר אף יותר את ביצועיהן האירוביים.

לסיכום

אז לפני שאתם מתחילים לקחת את התוסף, או לנסות לצרוך כמויות עצומות של פוספטידיל סרין במזון (הוא נמצא בעיקר במזונות כמו פולי סויה, שעועית לבנה, מוח ואיברי פנים של פרה, לבבות עוף, מקרל אטלנטי ועוד), כמובן שחובה להתייעץ עם רופא מוסמך או דיאטן, ולא לדבר רק עם מאמן כושר. עליכם לתת לאיש מקצועי לבדוק את מצבכם ולראות אם קומפלקס פוספטידיל סרין הוא אכן התוסף הנכון עבורכם, עבור אורח החיים שלכם עבור המטרות שלשמן אתם לוקחים אותו. בקרו באתר של puritan's pride לראות את כלל המוצרים, ויטמינים ותוספי התזונה, כגון Q10, דקל ננסי, אומגה 3 ועוד.

© 2020 כל הזכויות שמורות לאלון דב בע"מ, נציג פיוריטן פרייד'ס ישראל