פוספטידיל סרין - האכילו את המוח שלכם!

במאמץ להפחית את ההשפעה הרעה של הקלוריות הריקות על בריאותם, מיליוני אנשים ברחבי העולם דבקים בדיאטה דלת כולסטרול ודלת שומן. מה שהם לא מבינים הוא, שהם גם מונעים מהמוח שלהם חומרים מזינים ספציפיים הדרושים לו הנחוצים לזיכרון ולתפקוד קוגניטיבי בריא. האם שמעתם אי פעם על פוספטידיל סרין? רוב הסיכויים שלא. מדובר בפוליפוספיד שנמצא בכל הרקמות והתאים בגוף שלנו, והכי חשוב - בכמויות גבוהות מאד במוח. הוא מיוצר על ידי הגוף , פוספטידיל סרין במזון הוא המקור העיקרי לצריכתו.פוספטידיל סרין עוזר לשמור על שלמות התאים, ומחקרים מראים כי הוא משפר את המיקוד המנטלי, הזיכרון, מצב הרוח ואת בריאות העצם, ולכן חשוב מאד להקפיד ולדאוג לאכול מזונות שעשירים בו. אם המזון אינו מספיק, או שיש צורך גדול יותר במולקולה חיונית זו, תוספי מזון יכולים גם הם להיות אופציה (כמובן שיש לברר עם רופא לפני השימוש בכמוסות פוספטידיל סרין מחיר, מינון או כל נתון אחר היכול להשפיע עליכם).

מהם המזונות העשירים בפוספטידיל סרין?

איברים פנימיים

איברים פנימיים כגון כבד וכליות, מכילים רמות גבוהות של פוספטידיל סרין, אך אינם מהווים סיכון למחלת הפרה המשוגעת. אם אתם מחפשים למצוא מקור בטוח ממנו בבשר, כדאי לאכול את החלקים השריריים יותר. איברים פנימיים הם גם מקורות מצוינים של חלבון, ויטמין A, ויטמין B, ברזל, חומצה פולית, נחושת ו Co Q10

שעועית לבנה ופולי סויה 

ישנם כמה מקורות לצריכת פוספטידיל סרין במזון שמבוססים על צמחים, כשהעיקריים הם שעועית לבנה ופולי סויה צמחים אלו קרובים מאוד במבנה לאלה אשר ניתן לקבל מאכילת פרות, אבל ללא הסיכון לוירוסים שתאי המוח אצל בעלי חיים עשויים להכיל, כגון מחלת הפרה המשוגעת. פולי סויה מכילים את כל חומצות האמינו החיוניות ואת אבני הבניין של החלבון, כמו גם חומצות שומן אומגה 3, סידן, חומצה פולית וברזל. שעועית לבנה היא מקור טוב של חלבון ומכילה ויטמין A וברזל.

מוח 

הריכוז הגבוה ביותר של פוספטידיל סרין קיים במוח הפרה. עם זאת, בשל האפשרות לחלות במחלת הפרה המשוגעת, רוב האנשים לא יבלעו את האופציה הזו וילכו על מאכלים אחרים, או תוספי מזון. 

דגים

טונה, הרינג ובמיוחד מקרל אטלנטי, הינם גם הם מקורות טובים במיוחד לקבלת פוספטידיל סרין

בין אם אתם נמנעים מאכילת מזונות אלו מטעמי דיאטה או מטעמי טעם, חשוב לאזן את חוסרם בגוף על ידי נטילת תופסי מזון כדוגמת קומפלקס פוספטידיל סרין. כמובן, שלפני שאתם מתחילים, חובה להתייעץ עם דיאטן, רופא או מומחה ולבדוק האם באמת אתם זקוקים לזה ובאילו מינונים. במידה ובהחלטה משותפת הוחלט כי יש להיעזר בתוספי מזון, כדאי לבדוק גם פרטים נוספים כמו פוספטידיל סרין מחיר, תופעות לוואי אפשריות, משך הטיפול וכו'.

© 2020 כל הזכויות שמורות לאלון דב בע"מ, נציג פיוריטן פרייד'ס ישראל