מה זה Q10 ומהם יתרונותיו הבריאותיים?

מה זה Q10?

קואנזים Q10 הוא נוגד חמצון שדומה מאוד לויטמין, ושאותו ניתן למצוא בכל תא בגוף. זה למעשה, מדובר בקו-אנזים מאד חשוב מכיוון שהגוף שלנו מייצר Q10 ומשתמש בו לייצור אנרגיה, ולגידול ותחזוקת התאים. ככל שאנו מזדקנים, רמות הקו אנזים המיוצר בגוף הולכות וצונחות, וזה אומר שהצורך ב-Q10 הופך אפילו לגדול יותר וכתוצאה מכך, אנחנו צריכים למצוא דרכים חדשות כדי להכניס אותו לגוף שלנו. זה יכול להיעשות על ידי אכילת מזונות או תוספי מזון המכילים CoQ10, שכן ישנם מספר מזונות המכילים אותו בכמויות קטנות. אז אחרי שהבנו מה זה Q10, בואו ננסה להבין מה בדיוק הוא עושה, ומדוע אתם חייבים לוודא כי אתם מקבלים מספיק ממנו בתזונה שלכם. 

קיו 10 למה זה טוב?

שני היתרונות הבריאותיים העיקריים של Q10 הם:

* הוא שומר על הגוף שלכם מפני נזקים של רדיקליים חופשיים 
קואנזים Q10 הוא נוגד חמצון טבעי המסייע להגן על הגוף מפני מחלות ונזקים שיכולים להיגרם על ידי מולקולות מזיקות במיוחד. Q10 מייצר את האנרגיה הדרושה לגוף שלכם על מנת לגדול ולשמור על התאים, שכולם מסייעים להגן על הגוף מפני זיהומים. צמיחה זו מאטה ככל שאתם מתבגרים ולכן יש להוסיף מאכלים המכילים Q10 לתזונה. בין היתר, הוא יכול לעזור עם בעיות ראייה הקשורות לגיל, בעיות לב, אי ספיקת לב, נזק עצבי שנגרם על ידי סוכרת, כאבי שרירים, סיבוכים בכלי הדם הנגרמים על ידי ניתוח מעקפים, לחץ דם גבוה, מיגרנות ועוד. 
* הוא עוזר בזמן פעילות גופנית
האנרגיה ש-Q10 יכול לספק לגוף מהווה סיוע גדול גם לביצועים שלכם וגם לזמן ההתאוששות שלכם, כשמדובר על פעילות גופנית. למרות שהוא לא משחק תפקיד חשוב כמו הפחמימות שמשחררות את האנרגיה באיטיות, Q10 יכול להיות תוספת טובה לתזונה שלכם בימים בהם אתם מתאמנים.

איפה אפשר למצוא Q10?

ניתן למצוא את הקו אנזים Q10 ברמות קטנות בכמה מזונות ובעיקר באיברי פנים כמו בלב, בכבד ובכליות. הרבה אנשים נוהגים להתעלם מחלקי הפנים, אבל חשוב לדעת כי הם יכולים להביא יתרונות בריאותיים עצומים לתזונה שלכם, ולא רק עם קיו 10, אלא גם עם מינרלים כמו ברזל וחלבון. בנוסף, ניתן למצוא קיו 10 באופן טבעי ברמה מסוימת גם בדגים שמנים כמו סרדינים והרינג, וגם באגוזים (בוטנים למשל) וקטניות. מאלו שאינם נוהגים לאכול כמות מספקת ממזונות אלו, יכולים לקבל Q10 באמצעות תוספי תזונה, אותם ניתן לרכוש בכל חנות תוספי תזונה וויטמינים. לפני שאתם ניגשים לחנות תוספי תזונה ומתחילים לקחת חיזוקים של Q10, חובה להבין לעומק מה זה Q10, מהם יתרונותיו והאם הוא מתאים לכם. יש להתייעץ עם רופא, דיאטן מוסמך או נטורופת מוסמך, שיסביר לכם קיו 10 למה זה טוב באמת, מה המינון המומלץ והאם אתם בכלל זקוקים לזה.
© 2020 כל הזכויות שמורות לאלון דב בע"מ, נציג פיוריטן פרייד'ס ישראל