דברים טובים באים באריזות קטנות - הכירו את סגולותיה של הכלורלה

הכירו את הכלורלה

כלורלה היא אצה חד תאית מיקרוסקופית ירקרקה שמקורה במזרח הרחוק, בעיקר באזור יפן וטאיוון, מקור שמה מגיע משילוב המילה היוונית Cloros שפירושה ''ירוק'', עם הסיומת הלטינית Ella, שמשמעותה - ''קטן'' ויחד הן מצביעות על גודלה וצבעה. הכלורלה הפכה לתוסף תזונה אהוד בעולם המערבי בשל יכולתה המרשימה להתרבות במהירות באמצעות תהליכי הפוטוסינתזה שהיא מייצרת בכוחות עצמה, וכן בזכות הרכב החומרים העשיר שלה המכיל ברזל, חומצות אמינו, סידן, חלבון ו-ויטמינים שונים החיוניים לגופנו. 

רקע היסטורי

הכלורלה היא אצה מיקרוסקופית בעלת צורה עגולה, שחיה במים מתוקים, מה שהופך אותה חסינה מפני זיהומים ורעלים המצויים בים הפתוח. היא התגלתה בידי המיקרוביולוג ההולנדי ביירינק בשלהי המאה ה-19, במחקריו הוא בחן את יכולתה של האצה לבצע פוטוסינתזה - להמיר את אור השמש לאנרגיה כימית וכך להתרבות בקצב מדהים, וזאת הודות לשיעורי הכלורופיל הגבוהים המצויים בה.

מאז התגלתה לראשונה, הכלורלה עוררה את סקרנותו של עולם המדע ובוצעו בה מחקרים רבים לאורך השנים, שחלקם אף זכו להכרה עולמית: בשנת 1931 הביוכימאי הגרמני אוטו היינריך ורבורג זכה בפרס נובל לרפואה על חקר תהליכי הפוטוסינתזה באצה, ושלושים שנה מאוחר יותר, העיסוק בה זיכה את המדען מלווין קלווין מאוניברסיטת קליפורניה, בפרס נובל לביוכימיה.  

בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה, גופים רבים, כדוגמת ועידת האנרגיה האטומית וקרן רוקפלר החלו לחקור את תכונותיה של הכלורלה במטרה להיעזר בה בפתרון הרעב העולמי, מאחר וראו בה מקור מזון איכותי שזול להפיק. עם זאת, הראשונים לגלות את סגולותיה של הכלורלה ולצרוך אותה באופן שכיח היו היפנים, שהחשיבו אותה למזון על והשתמשו בה במסגרת הרפואה האלטרנטיבית. בנוסף, הם הקימו מכון מחקר ייעודי לחקר האצה בשנת 1957. ישנם כמה זנים של כלורלה, אך הנפוץ מביניהם, הן בטבע והן בתהליכי הייצור הוא כלורלה וולגריס.

אילו חומרים מעניקים לה את סגולותיה?

כלורלה עשירה בויטמינים חיוניים: ויטמין C, ויטמין D, ויטמין E, ויטמין A, וכן ויטמינים רבים מקבוצת B קומפלקס שבין היתר, מסייעים בשמירה על המערכת החיסונית של הגוף, בניית העצמות, ועל תפקודו התקין של המוח. כמו כן, האצה הירוקה מכילה פחמימות, ואחוזים מרשימים מאוד של חלבון (כ-45%, ואילו האצה היפנית מכילה 60% חלבון) אשר בנוי מחומצות אמינו חיוניות.

לצד זה ניתן למצוא בה חומצות גרעין בשיעור הגבוה ביותר מבין צורות החיים הידועות לאדם - אשר מכילות את המטען התורשתי ואחראיות על תהליכי הגדילה, שיקום והתחדשות התאים. בנוסף הכלורלה מכילה כלורופיל ביחס הגבוה ביותר מכל הצמחים המוכרים כיום, מרכיב זה מסייע בטיפול בזיהומים ודלקות, ובניקוי רעלים מהגוף. יחד עם זאת היא מכילה סיבים תזונתיים, ועשירה בויטמין K1 שתורם לתהליכי קרישת הדם, ומגנזיום שמשתתף ביותר מ-300 תהליכים בגוף וכן שורה של קרוטנואידים: לוטאין, ליקופן וזיאקסנטין.

הרכב החומרים המרשים שלה הופך אותה לאחד ממקורות המזון העשירים ביותר בעולם. בהתבסס על הרכב מגוון זה, מחקרים רבים הראו כיצד היא חיונית במלחמה בסרטן, בתמיכה בתהליכי ירידה במשקל, האטת תהליכי ההזדקנות, שמירה על המערכת החיסונית, ובאיזון רמות הכולסטרול והסוכרים בדם.

הכל נשאר במשפחה - ההבדל בין כלורלה וספירולינה

בשנים האחרונות אצות רבות מתגלות כחיוניות לתזונה היומית בשל תרומתן למערכות ותהליכים חשובים בגוף, לרבות אצות קומבו וואקמה, נורי וכמובן: הספירולינה והכלורלה, שהפכו לשם ודבר מאחר והן מכילות ערכים תזונתיים בריכוז שהוא מהגבוהים בעולם, אך למרות שהן חולקות כמה מאפיינים משותפים - שתיהן אורגניזמים חד תאיים שחיים במים מתוקים ומבצעים תהליכי פוטוסינתזה באופן עצמאי, קיימות גם כמה נקודות שוני המבדילות את האצות זו מזו:

  1. הצבע - כלורלה היא מיקרו אצה שצבעה ירוק, ואילו הספירולינה צבעה ירקרק-כחלחל
  1. הצורה - במבט מבעד למיקרוסקופ על הספירולינה, ניתן להבין בקלות מהיכן קיבלה את שמה - צורתה הספירלית. לעומתה, הכלורלה מתאפיינת במבנה כדורי, עגלגל יותר.
  1. הגודל - למרות ששתיהן מיקרוסקופיות, הבדלי גודל משמעותיים בין 2 האצות אכן נוכחים, כאשר הכלורלה קטנה פי 100 מהספירולינה.
  1. המבנה - הכלורלה מכילה דופן תא וגרעין, אותם שוברים בתהליכי העיבוד. ואילו הספירולינה אינה מורכבת מאלמנטים אלו.

כלורלה איכותית בהישג יד

בפיוריטנ'ס פרייד ניתן למצוא מבחר מרשים של מוצרים על טהרת הכלורלה - אבקת כלורלה או כדורי כלורלה שניתן לשלב בתזונה היומית לאחר התייעצות עם מומחה, לצד תוספים המשלבים כלורלה עם קרובתה הסלילית, לצורך יצירת מתכון מנצח, כמו למשל: כמוסות כלורלה וספירולינה.

לצד זה תגלו באתר שלנו מגוון תכשירי טיפוח ויופי מן הטבע, מינרלים, חומרים המסייעים בניקוי הגוף מרעלים, תוספים לקידום אורח חיים ספורטיבי ועוד המון תוצרים איכותיים במחירים הזולים ביותר בשוק. את תוספי התזונה האהובים של פיוריטנ'ס פרייד תוכלו לחפש באתר לפי קטגוריות או לפי המוצר המבוקש כשלעצמו ולהנות מחווית קנייה אינטראקטיבית, בטוחה, מהירה ואיכותית.

רוצים לדעת על המוצרים שלנו לפני כולם? הירשמו עוד היום לרשימת התפוצה שלנו!

© 2020 כל הזכויות שמורות לאלון דב בע"מ, נציג פיוריטן פרייד'ס ישראל